Brutální romantika

Intuitivní výšivka

22.2.2023

V našem stále více stresujícím světě neustálého připojení je nezbytné se občas odpojit. Zaměstnejte ruce, vypněte hlavu a umožněte si opětovné fyzické i duševní spojení se sebou samým. Při ručním intuitivním vyšívání se uvolníte, budete se cítit více přítomní i pozorní. 

Intuitivní výšivka je kreativní proces, při kterém se výšivka vytváří bez přesného plánu nebo návrhu. Namísto toho se používá spontánní přístup, kdy výšivka vzniká přímo pod rukama tvůrce. Jedná se o metodu, která poskytuje svobodu projevu a umožňuje tvůrci výraznější projev své osobnosti.

Intuitivní výšivka se vyznačuje mnoha různými styly, technikami a motivy. Tvůrce může použít různé typy stehů, materiálů a barev a také kombinovat různé prvky, jako jsou například perly, korálky a nitě. Výsledkem může být naprosto originální kus, který nelze nikde jinde najít.

Výhodou intuitivní výšivky je, že není nutné mít zkušenosti s vyšíváním nebo uměleckými technikami. Je to ideální způsob pro začátečníky, kteří se chtějí ponořit do světa textilního umění. Kromě toho může být pro zkušenější tvůrce zábavnou a uvolňující činností, která nabízí nekonečné možnosti pro experimentování a tvorbu.

Další výhodou intuitivní výšivky je, že může být použita jako forma meditace. Během procesu tvorby si může tvůrce dopřát klidnou a uvolňující atmosféru, která mu umožní zapomenout na své starosti a soustředit se na tvůrčí proces.

Intuitivní výšivky vznikají podobně jako obrazy malované na plátně nebo kresby tužkou. Stačí si představit, že steh je vlastně linka tužkou nebo pastelkou. A střídání bavlnek je pak něco jako nanášení barev štětcem na plátno nebo papír. Ruční výšivka je ovšem pomalejší než kresba nebo malba a proto i výsledek bude meditativnější a uvolněnější. Člověk si tak může užít více proces samotné tvorby.

V našem kurzu, kde si tuto techniku můžete vyzkoušet, kombinujeme výšivku s arteterapeutickými technikami. Nemusíte se bát nějaké hluboké terapie, jde víc o zábavu, uvolnění a zapojení vlastní fantazie. Vyzkoušíme si společně pár arteterapeutických technik, během kterých nám vzniknou různé obrazy. Z nich si pak vyberete jeden, který převedeme do podoby výšivky. Bude to kreativní a zábavný proces, jehož výsledkem bude jedinečné dílo odrážející vás samotné.

Intuitivní výšivka je o zpomalení, momentálním pocitu a radosti z tvoření. Neexistují žádná pravidla, žádné předepsané délky stehu nebo jejich podoba. Vše je na samotném tvůrci. Stačí se oprostit od perfekcionismu a místo toho zpomalit, uvolnit se a užít si meditativní proces vytváření něčeho nádherného jeden steh a dech za druhým.

Je prokázáno, že tvůrčí činnosti s textilem mají pozitivní vliv na pohodu, kvalitu života a zdraví, a to jak u jednotlivců, tak u skupin. Jejich účinky se projevují zejména v obdobích zvýšeného stresu a při neočekávaných obtížných okolnostech, jako jsou nové pracovní příležitosti, změna životního prostředí a omezení sociálního života. Kreativní textilní aktivity stimulují vzájemné vztahy a poskytují osobní, duševní a fyzické výzvy, posilují sebevědomí a přispívají k seberealizaci. Vyzkoušejte sílu společného tvoření ve skupině!

Chci se registrovat na kurz

Také by se vám mohlo líbit