Brutální romantika

Vyšívejte s dětmi

2.3.2020

Tedy ono to není tak docela přesné. Spíše bychom měly napsat “Inspirujte své děti a nechte je vyšívat”. A věk v podstatě nehraje roli – jakmile je vaše dítě schopné chytit do ruky jehlu, je schopné i vyšívat. Nevěříte? Tak koukněte na fotku! Hančina dcera Barborka začala vyšívat v necelých 2 letech.

Protože se spoustu věcí děti učí nápodobou, začalo i Barborku brzy zajímat, co to ta maminka pořád dělá a chtěla si to vyzkoušet také. Stačí tedy trochu inspirace a osobního příkladu a půjde to úplně samo. Vyšívání je super nejenom pro rozvoj jemné motoriky, ale také kreativity, prostorové představivosti, trénování barev a v neposlední řadě koncentrace a trpělivosti. Barborce je teď 3,5 roku a k vyšívání se pořád ráda vrací, ostatně stejně jako maminka.

Nejsnazší je začít s obyčejnou kanavou pro křížkovou výšivku, kde se pracuje s tupou jehlou. Pokud si ji tedy děcko nepíchne přímo do oka, což zase tolik nehrozí, nemůže se nijak poranit. Pro pohodlnější práci je dobré kanavu upnout do bubínku, ale určitě by to šlo i bez něj. Barborka zpočátku prostě jen střídala barvy a vytvářela abstraktní obrazce, teď už má vyšívání jako omalovánky.

Na našich workshopech bylo nejmladším účastnicím a účastníkům (ti byli dokonce s jehlou mnohem trpělivější, je bezva vidět, jak u dětí nefungují předsudky) kolem 6-7 let. Nejvíce pro ně máme osvědčený vyšívací vzor s indiánkou Audrey, kde základ tvoří nažehlovací fólie s už natištěným obličejem Audrey a ten si pak dítě (ale i dospělý) mohou dle libosti dozdobovat. Mohou se držet předkresleného vzoru nebo si přidávat či ubírat peříčka či jiné ozdoby úplně podle vlastní fantazie. A skvělé je, že tak můžou vyrobit reprezentativní a zcela nositelný dárek i pro někoho dospělého.

Chci si vyšít indiánku Audrey

Také by se vám mohlo líbit