Povýšení nudných kusů

Meditační polštář se sashiko výšivkou

19.7.2017

Pro našeho kamaráda – buddhistu, kterému už dlouho chyběl pohodlný sedací polštář na meditování, jsme právě jeden takový ušily. A aby to nebyl obyčejný polštář (my ostatně obyčejné věci ani dělat neumíme), ušily jsme ho ze stoleté ručně tkané konopné látky a vrchní část ozdobily tradiční japonskou výšivkou sashiko.

FullSizeRenderSashiko je tradiční japonská technika prošívání více látek. Původně sloužilo především k zateplení oděvů a po jejich obnošení pomáhalo k dalšímu použití, resp. zpevnění pracovního oblečení a domácích textilií. Samotné slovo znamená „malé bodnutí“ nebo „malé propíchnutí“, což přesně vystihuje techniku šití. Ta totiž sestává z krátkých opakujících se stehů, které ve výsledku tvoří neuvěřitelné geometrické obrazce. Tradiční vzory vycházejí z oblíbených japonských – často rostlinných – motivů, ale také z rodinných znaků (kamon). Pro sashiko je typická kombinace tmavě modrého podkladu a bílé geometrické výšivky. Trochu tak připomíná náš tradiční modrotisk. Sashiko bylo nazýváno „fascinujícím“, „terapeutickým“, „relaxujícím“ či dokonce „drogou“. A my tuto závislost můžeme jen potvrdit!

IMG_1867V případě našeho meditačního polštáře jsme použily reverzní vzor – tedy světlé pozadí a tmavě modrou výšivku. Vzor, který jsme zvolily, se nazývá asanoha a vychází z tvarosloví konopného listu. Krásně se tak propojil vzor a podklad, který tvoří konopná látka. Tento vzor patří mezi nejznámější vzory sashika. Pochází původně z Číny a je spojený s buddhismem. Představuje paprskovité světlo nebo dokonce vnitřní světlo duše. Ve starém Japonsku se tento vzor používal často na novorozeneckém oblečení, kde symbolizoval naději, že dítě bude zdravé a silné jako rostlina konopí.

IMG_1861Polštář je ušitý se stoleté ručně tkané konopné látky a je naplněný pohankovými slupkami – ty se výborně přizpůsobí tvaru těla a navíc jsou vhodné i pro alergiky. Pro roztoče jsou totiž úplně nezajímavé. Polštáře plněné pohankovými slupkami se také snadno udržují – v létě je dáte na sluníčko a v zimě naopak na mráz. Navíc se říká, že sluneční energie je ve slupkách kumulovaná a přechází přímo do vás. No není to na meditační polštář ideální kombinace?

IMG_1866Chtěli byste podobný polštář? Napište nám!

Mám zájem o sedací polštář

 

 

Také by se vám mohlo líbit