Brutální romantika

Sashiko – vlny modrého oceánu

7.9.2020

Japonský sashiko vzor Seigaiha, tedy “vlny modrého oceánu” jsme si už dlouho chtěly vyzkoušet, obzvlášť poté, co jsme si obě vyšily vzor konopného listu. Zatímco konopný list je striktně geometrický, ten s vlnami nás lákal právě svojí organičností a živelností. 

Stejně jako všechny sashiko vzory i vlny modrého oceánu sloužily původně k prošívání a zdobení nejrůznějšího textilu. Vzor Seigaiha sám ale pochází už ze 6. století, kdy sloužil prostě k zobrazení moře na mapách. A víc než tisíc let se pak používal na oblečení, hlavně kimonech. V celé historii japonského designu se ale objevoval i na keramice, různých malbách a později i v moderním grafickém designu. 

                              Zdroj: Pinterest

Zdroj: Pinterest

A stejně jako u ostatních sashiko vzorů, i tady je důležitá symbolika – dočetly jsme se, že vlny ve skutečnosti znamenají “návaly štěstí”. Můžete si tedy představovat, jak se na vás z výšivky vlny štěstí doslova valí. Podle jiných výkladů zase symbolizují sílu a odolnost. Každopádně jsou vzory s vlnami prý oblíbené zejména v horkých a vlhkých létech, kdy mají vzbuzovat pocit chládku. 

Co je ale každopádně na tomhle vzoru to nejlepší: zatímco u konopného listu si musíte dávat opravdu dobrý pozor na to, aby vám stehy hlavně v křížení linek úplně přesně vycházely, u vzoru vln tohle nemusíte vůbec řešit. Tedy samozřejmě i vlnky budou vypadat nejlépe, když budou všechny stehy i mezery mezi nimi stejně velké. Ale jinak jsou právě tady různé nepravidelnosti nejméně nápadné – ostatně můžete si představovat, že někde jsou vlny více rozbouřené a jindy zase úplně klidné, stejně jako se mění vaše nálada při vyšívání 😉

A na závěr, čistě pro radost, slova písničky z filmu Maková hora od našeho oblíbeného režiséra Mijazakiho. Můžete si ho při vyšívání třeba rovnou pustit:

Klesá-li svět
za obzor indigových vln
ty pevně stůj
a drž se nad vodou.

Neochvějně jí nastav hruď
jak mohutný horský štít
jenž do oblak škrábe se
a rozčesává, co vítr přinese.

Klesá-li svět
za obzor indigových vln
ty pevně stůj
a drž se nad vodou.

Chci vyšívat sashiko vlny

Také by se vám mohlo líbit