Brutální romantika

Sashiko výšivka

19.9.2018

Sashiko je tradiční japonská technika prošívání více látek. Původně sloužilo především k zateplení oděvů a po jejich obnošení pomáhalo k dalšímu použití, resp. zpevnění pracovního oblečení a domácích textilií. Dnes se sashiko používá také jako vyšívací technika.

Samotné slovo znamená „malé bodnutí“ nebo „malé propíchnutí“, což přesně vystihuje techniku šití. Ta totiž sestává z krátkých opakujících se stehů, které ve výsledku tvoří neuvěřitelné geometrické obrazce – to vše pomocí jednoduchého předního stehu. Tradiční vzory vycházejí z oblíbených japonských – často rostlinných – motivů, ale také z rodinných znaků. Pro sashiko je typická kombinace tmavě modrého podkladu a bílé geometrické výšivky.

Vzorů sashiko je tolik, kolik je japonských znaků tedy hodně. Mohou být přísně pravoúhlé, oblé, půlkruhové, obdélníkové… My jsme si oblíbily různé variace na vzor konopného listu je to podle nás také dobrý vzor na první osahání této specifické techniky vyšívání. S naší vyšívací sadou si můžete tuto poměrně jednoduchou, ale vysoce efektní techniku vyšívání také vyzkoušet. Součástí sady je speciální papírová šablona, se kterou si vzor velmi jednoduše přenesete na látku a můžete hned vyšívat.

Chci vyšívat sashiko

Chci sashiko polštář od vyšívací babičky

Také by se vám mohlo líbit