Brutální romantika

Mexická lebka

17.3.2019

Dalším vzorem, který jsme navrhly pro naši knížku Moderní vyšívání ze Zašívárny je prudce barevná mexická lebka. Trochu netradičně jsme pro ni zvolily techniku křížkového vyšívání, protože umožňuje přesnou pravidelnost ve vzorech a lebka je tak symetrická na obě strany.

Barevné lebky mají tradici především v Mexiku, kde jsou symbolem svátku zesnulých – Dia De Los Muertos. Jedná se o tamní tradiční slavnost, které se volným překladem do češtiny říká Den mrtvých. Na rozdíl od českých Dušiček je to doba oslav a veselí. Vychvalují se životy členů rodiny a přátel, kteří již nežijí, vzpomíná se na ně, vzdává se jim úcta. Celá slavnost, často pojatá jako obrovský festival, je věnována mrtvým. Jeho podstatou je bujará oslava života – tančí se, zpívá, popíjí a jí – např. typické cukrové lebky…

Nás tato živelná oslava života a smrti vždycky fascinovala – hlavně ve své barevnosti. Proto jsme nápad na barevnou mexickou lebku nosily už dlouho v hlavě a naše knížka byla tou pravou příležitostí, kdy lebku skutečně navrhnout a vyšít. Zvolily jsme pro ni formát nášivky, kterou si můžete přišít třeba na černou koženou bundu anebo  kabelku – barevná lebka rozzáří každý kousek z vašeho šatníku.

Chci vyšívat mexickou lebku

Chci si nechat vyšít lebku vyšívací babičkou

Také by se vám mohlo líbit