Přinášíme vám vánoční tipy na knihy, ve kterých jednu z hlavních rolí hraje šití, vyšívání nebo barvení látek.
Pro děti:
Nitka a zatoulaný knoflíček
Nitka je statečná holčička a ničeho se nebojí. Když se jí zakutálí knoflík, vydá se ho hledat a cestou pomůže všem, kteří to potřebují.
Poradí na oplátku malé Nitce slon, les nebo řeka? Nezabloudí v bažinách? Kam ji odnesou ptáci? Ještě že má s sebou svoje šití, bez něj by se na svých dobrodružných cestách neobešla…
Nová kniha výtvarnice Evy Volfové s texty Terezy Horváthové. Příběh je vyšívaný a práce s látkou, šití a vyšívání jsou navíc jedním z ústředních motivů vyprávění.
Více zde.
Kočička z kávové pěny
Kočička z kávové pěny se toulá předměstskou krajinou – zimou, jarem i létem – a hledá známé vůně domova.
Další vyšívaná kniha výtvarnice Evy Volfové.
Více zde.
Fridolína, Antonína a malá Mína
Kdopak se to probouzí pod peřinou, když malé děti spí nebo jsou ve školce? Věřte nebo nevěřte, tady v tom domě hospodaří tři malé panenky… Každá je jiná a všechny si rády hrají. A víte, kdo se o ně stará? No přece kočka Míca… Něžná a legrační knížka pro nejmenší čtenáře je nenápadným pokračováním Kočičky z kávové pěny. Je věnována všem dětem, které baví vyšívat nebo šít, a zvláště těm, které mají rády malé látkové panenky.
Více zde.
Vyšívané pohádky
Vendula Chalánková, nápaditá výtvarná umělkyně, zábavná performerka a nepřehlédnutelná ilustrátorka, držitelka ocenění Zlatá stuha 2009 za knihu O Červené karkulce, tentokrát pro začínající čtenáře i menší děti připravila výběr těch nejkrásnějších klasických pohádek – O Budulínkovi, O neposlušných kůzlatech, O kohoutkovi a slepičce, O perníkové chaloupce, O Červené karkulce, O Smolíčkovi, O veliké řepě, O koblížkovi a Hrnečku, vař. Její netradiční vyšívané, respektive šité ilustrace plné legrace a milých detailů rozvíjejí bezbřehou dětskou fantazii a svým vtipem učarují také nejednomu rodiči. Pokud hledáte klasické pohádkové příběhy v moderním pojetí, tato kniha nesmí ve vaší knihovničce chybět.
Více zde.
Pro větší děti:
Hledání modré
Lidské společnosti vládne krutost a klam. Slabí, staří a nemocní jsou nežádoucí. Když Kiře zemře maminka, dívka se bojí, že ji vesnické společenství zapudí. Rada moudrých ale rozhodne, že Kira, jež se od maminky naučila tkát a vyšívat, vyšije kabát pro pěvce, který v obrazech vypráví lidské dějiny a předpovídá budoucnost. I další dvě děti mají úkol, jeden chlapec má pěvci vyřezat hůl, další dívka má pěvce jednou dokonce nahradit. Trojici dětí zdánlivě nic nechybí, jsou dobře zaopatřené, a přece v nich hlodají nedůvěra, strach a pocit, že jsou vlastně zajatci. Brzy však vyjde najevo, co s nimi rada moudrých doopravdy zamýšlí…
Více zde.
Naučná literatura:
Mezi kulturami. Oděvní výšivka v pozdním období dynastie Čching
Tato práce se zabývá mandžuským a čínským oděvem a jeho výzdobnými prvky jako projevem etnicity a společenské role v multietnické společnosti. Zaměřuje se na oděv v devatenáctém století, na konci dynastie Čching. Úvodní část je věnována teoretickým otázkám společenské funkce oděvu. Dále následuje shrnutí sekundárních pramenů k dějinám dynastie Čching a historii odívání v Číně. Kapitola je věnována sbírce čínského oděvu v Náprstkově muzeu. Zde je též pojednána otázka autenticity historických textilií. Druhá část je již věnována mandžuskému a čínskému oděvu. Popisuje vývoj a rozdíly mezi oděvem Mandžuů a etnických Číňané. Třetí část je věnována výšivce a její symbolice. Mandžuské i čínské oděvy byly hojně vyšívané. Mandžuský oděv vycházel z mandžuských tradic, avšak vyšívané dekory byly čínského původu. Třetí část obsahuje obrazový materiál ze sbírek Náprstkova muzea.
Více zde.
aha Slovakia x 100
Inspirujte se ilustracemi slovenských lidových výšivek ze 100 slovenských vesnic a přečtěte si příběhy 100 lidí, kteří za výšivkami stojí.
“Jój, to neexistovalo, aby boli v dedine dve rovnaké výšivky.” To som často počúval, keď som sa v slovenských dedinách pýtal, aká je pre nich typická výšivka. “To by žena neprežila, keby jej suseda vyšla na ulicu s rovnakým vzorom. Každá musela byť iná a jedinečná.” A to je presne ten dôvod, prečo sa mi slovenské výšivky tak páčia. Hoci mala každá dedina svoje typické tvary, farby, techniky či používané materiály, každá žena si ich prispôsobila a poňala po svojom. A v tom vidím inšpiráciu pre nás pre všetkých, ktorý dnes s tradičnými vzormi pracujú.
V roku 2019 som sa vydal na cestu po Slovensku a zmapoval tradičné výšivky zo 100 dedín Slovenska. No nezaujímali ma len ornamenty, ale aj príbehy ľudí, ktoré za nimi stoja. Každú dedinu tak reprezentujú ilustrácie a rozprávanie človeka, ktorého som navštívil. AHA100 je kniha plná vzorov, farieb a príbehov, ktoré nás majú inšpirovať.
Více zde.
Kdo vyšívá, nehřeší. Liturgické textilie z darů českých šlechtičen
Katalog ke stejnojmenné výstavě je věnován dosud velmi málo zkoumaným tématům umělecky ztvárněných parament a významu ruční práce v životě urizených žen. V katalogu prezentované kasule a pluviály představují nejkrásnější díla vyšívačské práce od baroka po secesi ze sbírek Národního památkového ústavu a pražského arcibiskupství, která byla darována či přímo zhotovena českými šlechtičnami nebo členkami rodu Habsburků. V úvodní části je téma zasazeno do co nejširších souvislostí. Pozornost je věnována každodennímu životu aristokratických žen i tomu, jak se ruční práce odrazily v zámeckých interiérech. Věnujeme se také vývoji vyšívacích technik a vzorů. Další studie jsou věnovány spojení šlechty a církve: církevním obřadům a svátkům v životě šlechticů, jejich vztahu k zámeckým kaplím i kostelům na panství či kariéře šlechticů v církvi.
Více zde.